موبایل و گجت

سامسونگ و کوالکام مودم‌های 5G خود را به اپل نخواهند فروخت

نشریه تایوانی الکترونیک تایمز گزارش داده است که کوالکام و سامسونگ فرصت عرضه مودم‌های 5G خود به اپل را در اختیار رقبا قرار داده‌اند. با توجه به جنگی که میان اپل و کوالکام بر سر پتنت‌های ثبت شده توسط تولیدکننده تراشه در نقاط مختلف جهان در جریان است، سن دیه‌گویی‌ها تصمیم گرفته‌اند تا مودم‌های جدید خود را در اختیار اپل قرار ندهند و این موضوع چندان هم جای تعجب ندارد.

در طرف دیگر، سامسونگ گزارش داده که تعداد کافی از مودم‌های Exynos 5100 5G برای فروش به شرکت‌های دیگر ندارد. حتی اگر سامسونگ توانایی تولید بیشتر مودم‌های 5G را هم داشت، در اختیار قرار دادن جدیدترین فناوری به شرکت رقیب آن هم در دوران شکوفایی، سامسونگ را در موضوع پایین‌تری نسبت به اپل قرار می‌داد. در حال حاضر اپل مودهای وایرلس خود را از شرکت اینتل تأمین می‌کند و این شرکت هنوز به امکان ساخت مودم 5G دست پیدا نکرده است. XMM 8160 قرار است که در سال 2020 آماده شود و این یعنی امکان تولید آیفون‌های 2019 با اتصال 5G وجود ندارد.

البته هوآوی هم مودم Balong 5000 را تولید کرده است، اما مانند چیپست‌های Kirin تمایلی به فروش آن به شرکت‌های دیگر ندارد. UniSOC که ممکن است آن را با نام Spreadtrum بشناسید، پس از جدا شدن از اینتل مشغول کار بر روی مودم‌های 5G است، اما مشخص نیست که تا چه اندازه با این فناوری فاصله دارد. این موضوع ممکن است عرصه را برای هنرنمایی مدیاتک فراهم کند تا بتواند مودم‌های Helio M70 را برای آیفون‌های سال 2019 تولید کند. در هر حال تنها 6 ماه به زمان معرفی آیفون‌های جدید باقی مانده و اگر اپل قصد انجام چنین کاری را دارد، باید سریعاً تصمیم‌گیری کند.

بحرانی به اسم 5G در کوپرتینو

مودم های 5G

Timothy Arcuri یکی از تحلیلگران موسسه UBS در گزارش خود که امروز منتشر کرده گفته است که چیپ مدیاتک در حد استانداردهای اپل نیست و ادعا کرده که بعید است که سامسونگ در میان گزینه‌ها باشد. اما نکته جالب‌تر این ماجرا اینست که زمان‌بندی اینتل برای تولید مودم‌های 5G حتی برای آیفون‌های سال بعد هم دیر است و این یعنی باید در سال 2021 آیفون‌های 5G را در بازار ببینیم.

تأثیری که این تأخیر بر جای خواهد گذاشت به میزان فراگیر شدن فناوری 5G بستگی دارد. اپراتورها مشتاق هستند تا شبکه‌های جدید خود را راه‌اندازی کنند و تحلیلگران معتقدند که سال آینده این تکنولوژی معنا خواهد گرفت. این یعنی اگر مشتریان روی به 5G بیاورند، اپل در وضعیت سختی گرفتار خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا