برنامه نویسی

html چیست؟

html چیست ؟

ابتدا بگویم HTML مخفف Hyper Text Markup Language و به معنای “زبان نشانه‌گذاری ابرمتن” است. HTML سنگ بنای وب است. یعنی چارچوب یک صفحه وب توسط این زبان مشخص می شود. HTML یک زبان رایانه‌ای که برای تدوین قالب و طراحی صفحات وب به کار برده می‌شود.

نکته ۱: HTML یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است.

نکته ۲: نقطه آغاز یادگیری برنامه نویسی تحت وب، یادگیری زبان نشانه گذاری HTML است.

به دستورالعمل های زبان HTML، برچسب یا ،Tag می گویند که به وسیله آنها محتوای یک صفحه وب نشانه گذاری و نحوه نمایش آن صفحه برای مرورگرها توصیف می شود.

نکته ۳: هر یک از برچسب های HTML، مفهوم و معنای خاص خودش را دارد و تاثیر مستقیمی بر محتوا میگذارند.

نکته ۴: یک سند HTML، یک پرونده مبتنی بر متن یعنی TEXT Based می باشد. 

نکته ۵: فایل های HTML با پسوند HTML و HTM نامگذاری می شوند.

نکته ۶: هر فایل HTML از برچسب های HTML تشکیل شده است.

html

نحوه کار :

برچسب های HTML توسط مرورگرهای وب درک و تفسیر می شوند و تک تک آن ها را از داخل سند HTML می خواند و بعد از خواندن، محتوای آن صفحه را رندر (نمایان سازی) میکند. در بالا هم گفتیم HTML زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری ابر متن است و معمولا برای ساختمند کردن اطلاعات و تفکیک اجزای یک نوشتار (مثل: تصاویر، عناوین، فهرست ها، بندها و جداول) به کار میرود.

نکته ۷: HTML زبانی در جهت صفحه آرایی و تنظیم ظاهر سایت نیست بلکه فقط در جهت ایجاد ساختار یک صفحه وب استفاده می شود.

نکته ۸: زیبا سازی و صفحه آرایی صفحات وب توسط CSS انجام میگرد.

html

تاریخچه :

 در ابتدا شرح کامل HTML به این شکل بود که به آن در نسخه های قبلی HTML Tags گفته میشد که برای اولین بار توسط Berners –Lee در سال ۱۹۹۱ روی اینترنت قرار گرفت، که آن توصیف ۱۸ عناصر شامل عناصر اولیه، طراحی نسبتاً ساده از HTML بود.
بعد از آنکه HTML و +HTML به شکل پیش نویس در ابتدای سال ۱۹۹۴ منقضی گردید،IEFT یک گروه کاری HTML را ایجاد کرد که در سال ۱۹۹۵ نسخهٔ HTML 2.0 تکمیل گردید، HTML اولیه با این قصد ساخته شده که به شکل یک ساختار استاندارد در آینده از آن استفاده شود.
پس از آن پیشرفت‌هایی در IETF در نظر گرفته شد که مورد توجه رقیبان قرار گرفت. تا سال ۱۹۹۶ ویژگی‌های HTML حفظ شد و ورودی‌هایی از نرم‌افزارهای تجاری گرفته شد که این کار توسط (W3C) انجام شد. اما در سال ۲۰۰۰ HTML یک استاندارد بین‌المللی گردید. HTML4.01 در انتهای ۱۹۹۹ انتشار یافت و پس از آن ساختار بعدی آن در سال ۲۰۰۱ به شکل کامل منتشر شد.

لیست نسخه های مختلف

html

معرفی تعدادی از  تگ ها :

 • برچسب a : یک برچسب پرکاربرد که برای ایجاد لینک از آن استفاده می شود و به صورت جفت به کار میرود منظور از جفت یعنی ابتدا و انتها دارد.
 • برچسب b : تگ b برای بولد کردن متن به کار میرود و به صورت جفت به کار میرود. مثلا </b>سورس ایران<b> رو بزنی به صورت سورس ایران نشون میدهد.
 • برچسب I : این تگ برای ایتالیک کردن یا کج کردن متن به کار میرود این تگ هم به صورت جفت ارائه می شود.
 • برچسب U : تگ بعدی تگ U است که به صورت جفتی و برای زیر خط دار کردن به کار میرود.
 • برچسب img : یکی از کاربردی ترین تگ های که در HTML کاربرد دارد تگ img است که به صورت غیر جفتی به کار میرود.
 • برچسب p : تگ p برای شروع و پایان یک پاراگراف به کار میرود و به صورت جفتی است.
 • برچسب title : تگ title یکی از مهمترین تگ های html است که برای نمایش عنوان به کار میرود.
 • برچسب ul : تک ul یک تگ فوق العاده کاربردی و مهم در html است که برای ایجاد لیست به کار میرود، این تگ به صورت جفتی استفاده می شود.
 • برچسب ol : یک تگ دیگر که برای ایجاد لیست به کار میرود تگ ol است البته اجزاء این لیست با اعداد از هم جدا می شوند.
 • برچسب hr : یک تگ غیرجفتی برای ایجاد خط افقی. <hr/>
 • برچسب table : یکی از تگ های دیگر تگ table است که برای ایجاد جدول به کار میرود. البته با استفاده از این تگ نمیشود کاری کرد بلکه باید با استفاده از چندین تگ دیگر جدول ساخت.
 • برچسب div : یکی دیگر از تگ های جفتی و فوق العاده مهم تگ div است تگی برای ایجاد لایه بندی صفحات وب استفاده می شود. در طراحی صفحات وب امروزی به جای جدول ها از لایه بندی ها برای ساخت ساختار صفحات استفاده میشود.
 • هدینگ ها : این دسته از تگ های جفتی شامل <h1>،<h2>، <h3>، <h4>، <h5> و <h6> می شوند که برای سازمان دهی محتوای صفحه به کار می روند.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا